
Гимназия с чужди езици „Петър Богдан“ - Монтана, бе домакин на среща по мобилност с ученици и учители от България, Италия, Полша и Румъния. Това е дейност по проекта „Меките умения – ключ към кариерен успех” № 2020-1-BG01-KA229-079053_1. Акцент в срещата бяха обученията на представители на партньорските училища от четирите държави. Те бяха проведени от Александър Тодоров – психолог, завършил Университета Дънди в Шотландия. Той е и младежки работник в Младежки център в Монтана, който се създава по проект проект BGLD-2.001-0004 „Изграждане на Младежки център в град Монтана“, финансиран чрез Програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи” по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) 2014 – 2021 г. Във втория модул на обучението „Лидерство и развитие на лидерски умения преподавател беше Мария Дерижан от Учебно-образователен център „Щастие” - София.
Уъркшопите допринесоха не само за това участниците за осмислят важността на меките умения и необходимостта от тяхното развитие, но и да ги надградят. Бе поставен акцент върху развитието на емоционална интелигентност, работата в екип и лидерските умения. Самите участници се включиха в обученията с презентации. Възпитаници на езиковата гимназия в Монтана представиха темата „Как да бъдеш лидер?“, а румънските младежи допълниха знанията с препоръка как да се развият лидерски умения като залог за бъдещи успехи. Екипът от Италия описа правилата за ефективна работа в група. Момичетата и момчетата от Полша насочиха вниманието към проблема „Как да разпознаеш лошия мениджър?“.
Проектът допринесе за развитие и на уменията за междукултурна комуникация на учениците. Дейностите, осъществени в четирите партньорски държави, насърчаваха развитието на креативността и въображението, междуличностната сензитивност и самоконтрола при общуване, водене на преговори и убеждаваща комуникация, сътрудничество и подкрепа, решаване на проблеми и вземане на решения.
Проектът „Soft skills - key to career success” № 2020-1-BG01-KA229-079053_1 беше полезен и за учителите. Те обсъдиха възможностите за прилагане на интердисциплинарния подход за повишаване на мотивацията на учениците и на ефективността на образователния процес. Като иновативно училище, координиращата проекта гимназия „Петър Богдан“ сподели опита си в тази област, тъй като работи по национални проекти и познава добрия опит в редица иновативни образователни институции в България.
В свободното от обучения време гостите от трите европейски държави се запознаха със забележителностите на Монтана и региона. Те посетиха Клисурския и Чипровския манастир, Белоградчишките скали и пещерата Венеца.