
Катедра „Библиотекознание, научна информация и културна политика“ на Философския факултет на Софийския университет отбеляза своята 70-годишнина с научна сесия на тема „Непроменящият се императив за промяна“.
На откриването на събитието присъстваха доц. д-р Георги Вълчев, заместник-ректор на Софийския университет, проф. д.пс.н. Соня Карабельова – декан на Философския факултет, доц. д-р Калоян Харалампиев – зам.-декан на факултета, доц. Биляна Яврукова, зам.- директор на Университетската библиотека и преподавател във Философския факултет, председателят на Управителния съвет на Българската библиотечно-информационна асоциация доц. д-р Анета Дончева, председателят на държавна агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев, директорът на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив и др.
Конференцията бе открита от доц. д-р Милена Миланова, ръководител на Катедра „Библиотекознание, научна информация и културна политика“, която посочи, че събитието е по повод 100 години от утвърждаването на първата учебна дисциплина в Софийския университет - „Учение за библиотеката“ (1922/1923 уч. г.), с която се проправя пътят на висшето образование в областта на библиотечно-информационните науки в България; 70 години от създаването на самостоятелна Катедра по библиотекознание и архивистика (май 1952 г.) и на самостоятелна специалност „Библиотекознание и библиография“ (1953/1954 уч. г.) в Софийския университет; 30 години от откриването на съвременната самостоятелна специалност „Библиотечно-информационни науки“ в структурата на Философския факултет на Софийския университет (10 март 1993 г.), както и 5 години от първия прием в специалност „Публични информационни системи“.
Специална покана да представи свой доклад получи литературният критик Юлий Йорданов – член на Съюза на българските писатели. С много старание и задълбоченост той говори на тема „Ролята на проф. Тодор Боров в библиотечната наука на България. „Моите размисли за ролята на проф. Тодор Боров в библиотечната наука на България ще започна с един сантимент: с проф. Тодор Боров сме родени под един и същи покрив, макар между нас да има амплитуда от над половин век във възрастта. Не се учудвайте – причината е твърде проста: на 22 юни 1928 година дядо ми купува от бащата на професора къщата, в която се е родил и изживял детските си години, а аз от години и сега продължавам да живея в нея! – каза докладчикът. - Несъмнено в историята на българската библиографска наука името на професор Тодор Боров ще остане завинаги записано със златни букви. И с пълно основание - той положи нейните основи, беше и си остава първият и единствен директор на Българския библиографски институт „Елин Пелин” от основаването му през 1941-а до закриването му през 1964 година.
Тези, които го познаваха, не може да не си спомнят високият като бор с достолепна възрастова осанка човек, който очароваше с изумителния си енциклопедичен ум, с неизчерпаемата си енергия, с благодумството си да впечатлява своите събеседници.. Най-силно беше щастлив, когато влезе и се поразходи из къщата в Лом, където за първи път е видял света. Почувствал се в атмосферата на приятелската сърдечност, професорът развърза торбата на спомените и ни въведе в една епоха, за която ние знаехме само от книгите. ”
Докладът на ломчанина Юлий Йорданов бе изпратен с бурни аплодисменти. Сред гостите на конференцията бяха и библиотекарките от Регионалната библиотека „Гео Милев” в Монтана Мариана Коларска и Красимира Живкова.