
Продължава серията от награди, които получават участниците от литературния клуб „Кръстьо Пишурка” при народното читалище „Постоянство 1856” в Лом. В обявения от Славянското дружество в България национален литературен конкурс на тема „145 години от Освобождението на България от турско робство”, за написване на стихотворение, разказ, очерк, есе, както и документални материали, свързани с личности, включително снимки, публикации в регионални периодични издания, лични архиви, пишурковци станаха фаворити.
Жури в състав: председател акад. Марин Кадиев – председател на Съюза на независимите български писатели /СНБП/, носител на Международната Шекспирова награда за литературна критика и членове: Веселина Иванова – член на УС на Славянското дружество и Лилия Николова – член на УС на СНБП прегледа старателно всички постъпили над 80 творби от различни възрастови групи и различни литературни жанрове. Творбите бяха оценявани тематично и съдържателно.
В конкурса се включиха 35 автори от държавата, като най-младият е на 10 години, а най-възрастния на 86 години.
Журито констатира факта, че темата е приета емоционално от участниците, тя им е близка и буди у тях патриотични и родолюбиви чувства. Поради тази причина голяма част от тях са участвали с по няколко творби или с творби от различни жанрове.
В група възрастни автори за разкази първа награда беше присъдена на Юлий Йорданов. В същата група, но за поезия поощрителна награда получи Тихомир Горгачев. В групата на учениците ломчани спечелиха шест награди.
На специална церемония при отчитането на резултатите от литературното състезание в своето слово председателят на журито акад. Марин Кадиев изказа възхищението си от пишурковци. Той изрази своето чувство на уважение и стори поклон на художествения ръководител на клуба, литературния изследовател и критик Юлий Йорданов – член на Консултативния съвет на Съюза на българските писатели за неговата задълбочена и отлична творческа работа с владелците на перото от Лом. Академикът поздрави ломчани и с предстоящето честване 90-годишнината на техния клуб, носещ името на възрожденеца Кръстьо Пишурка.