
Най-старата организация на пишещи - Съюзът на българските писатели - тържествено отбеляза 110-ия си рожден ден с участието на стотици писатели. Честването беше под патронажа на президента на Р България Румен Радев, който присъства лично и поздрави писателите по време на тържествената вечер в Централния военен клуб на 16 ноември.
В словото си Боян Ангелов благодари на президента Румен Радев, че се е съгласил да бъде патрон на тържествата. Той благодари на инициативния комитет, на партньорите, дарителите и медиите, които подпомогнаха юбилея и придадоха престижност на събитията.
„През септември 1913 г. деветнадесет млади писатели се събират и основават Съюза на българските писатели, като преди това те канят утвърдени писатели за почетни членове – сред тях са Иван Вазов, д-р Кръстьо Кръстев, проф. Иван Шишманов, Тодор Влайков, Александър Теодоров-Балан, Антон Страшимиров... Днес съюзът наброява 800 членове, но малко хора знаят, че това е била първата писателска организация в Европа. Тя е крепител на българския дух!“ – каза председателят на СБП Боян Ангелов .
В словото си Румен Радев подчерта, че за него е истинско удоволствие да се присъедини към тържественото събитие.
Амелия Гешева – заместник-министър на културата – прочете приветствие от името на министъра на културата Кръстю Кръстев.
Десислава Василева честити 110-годишнината от името на Янка Такева и връчи на Боян Ангелов от името на Синдиката на българските учители поздравителен адрес и Юбилеен златен медал, с който се награждава Съюзът на българските писатели.
„Днес българските писатели са учители. Това е духовна привилегия. Аз също съм бил учител и се смятам за част от това съсловие“ – каза Боян Ангелов.
Последва приветствие от Снежана Тодорова – председател на СБЖ, която връчи на Боян Ангелов поздравителен адрес и плакет „Златно перо“ от името на СБЖ за СБП. Тя припомни, че през 2024 г. ще се честват 130 години от създаването на организирано журналистическо движение. Тогава на Журналистическо-списателски събор, начело с Иван Вазов и Алеко Константинов, се е поставило началото на журналистическа организация, която да се бори за морална чистота.
Анжела Димчева представи новоизлязлата антология „София – златото на думите“ (изд. „Български писател“), а Боян Ангелов е автор на предговора. Книгата съдържа стихове на 185 поети, разпределени в три раздела; добавено е приложение – снимки от литературните музеи на София, предоставени от Националния литературен музей. В Музей-галерия „Анел“ се състоя премиерата на юбилейната поетична антология „София – златото на думите“, издадена с подкрепата на Столична община.
Беше излъчен уникален филм, специално създаден за 110-годишнината.
До ръководството на СБП бяха изпратени поздравителни адреси от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, от Цончо Ганев – зам.-председател на Народното събрание, от Корнелия Нинова – председател на БСП, от председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски, от директора на Столична библиотека Юлия Цинзова, от Снежана Галчева – председател на Конфедерация на българските културни организации в чужбина, от Любен Генов – председател на СБХ, от Ценко Минкин – председател на Съюза на българските композитори, от проф. Ирена Петева – ректор на УниБИТ, от проф. Стоян Денчев – председател на Настоятелството на УниБИТ, от Станка Шопова – председател на Фондация „Устойчиво развитие за България“, от Бюлент Елиток – председател на Синдиката на турските писатели – гр. Бурса, от Съюза на писателите на Русия, от Съюза на независимите български писатели, от Съюза на свободните писатели и др.
***
Пред Народния театър „Иван Вазов“ на открито бе уредена изложба със съдействието на Столична Община (програма „Събития“ – „Галерии на открито“) и Министерство на културата. На откриването дойдоха десетки писатели от България, както и гости от: Сърбия, Кипър, Гърция, Турция, Австрия, Чехия, Словакия, Украйна, Германия..
***
В Българския културен център – София, се състоя семинар на тема „Международни траектории на българската литература“. Около своеобразна Кръгла маса в дебата за възможните и невъзможни преводи на български автори и издаване им в чужбина се включиха: трима писатели от Сърбия – Диана Милошевич, Деян Мастилович и Йеремия Лазаревич в сътрудничество с Левена Филчева – поетеса и преводачка. Тя прочете подробен академичен доклад, изготвен от известния поет Бранко Ристич, в който бяха проследени двувековни двустранни литературни и културни връзки между България и Сърбия.
В тържественото честване взе участие и литературният критик Юлий Йорданов – член на Консултативния съвет на Съюза на българските писатели.