По случай 200-ния рожден ден на видния деец на българската възрожденска култура даскал Кръстьо Пишурка в края на миналата година фондация „1300 години България с подкрепата на „Гората.бг” дари на клуб „Скаути” в средното училище „Димитър Маринов” в Лом 11 паркови фиданки от явор и бял ясен. В деня на пролетното равноденствие 21 март, който е и Световен ден на гората, изпълнителният директор на фондация „1300 години България” Ивайло Йосифов връчи ваучер -документът за дарението.
Участниците в клуба, които са ученици от осми до дванадесети клас, в предпоследната неделя на март – броени дни преди традиционната Седмица на гората – засадиха дръвчетата в двора на училището. По време на организираната кампания по залесяване се включиха директорът на училището Десислава Александрова, литературният изследовател и журналист Юлий Йорданов – член на Контролния съвет на Съюза на българските писатели, автор на единствената цялостна изследователска книга за Кръстьо Пишурка, Вася Александрова – ръководител на клуба и родители.
- Фокусът на залесяването скаутите насочиха към желанието училището ни да стане „зелен дом“, в който да отгледаме вековните дървета. Младежите вярват, че всеки човек трябва да носи отговорност за опазването на това природно богатство, както и за неговото развитие и рационално използване в името на човечеството – коментира събитието Вася Александрова. - Те са убедени, че с личен пример и принос трябва и може и да се постигне всичко. Скаутите се справиха отлично със задачата и оформиха един нов облик на зелените пространства в училищния си двор.
- Госпожо Александрова, вие сте старши учител по физическо възпитание и спорт и сигурно осъзнавате, че скаутизмът е движение за младите хора, а ролята на възрастните се състои в това да напътстват младите в реализацията на целите му. Скаутизмът, в стремежа си да създаде добри граждани, се старае да възпитава младежите от четири страни: морално, граждански, трудово и физически. Как се роди идеята за създаването на клуба?
-Клуб „Скаути” е създаден преди 3 години в рамките на Проект №BG05M20P001-3.007-0006-C01 ”Заедно към бъдещето”, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. Целите на дейността е младежите да се научат да знаят, да действат, да живеят заедно, да умеят да реализират мечтите си и да постигат целите си. С разнообразни скаутски практики, ритуали, забавления, приключенски игри на открито, свързани с опознаване на природата у тях се провокира усещането за екипност, отговорност и взаимопомощ. Те тренират тялото и духа си. Приемат скаутската идея като своя мисия и обединени главно от идеите за живот по законите на природата и от кодекса на коректно поведение момичетата и момчетата от клуб „Скаути“ при СУ „Димитър Маринов“ в Лом активно и целенасочено участват в благотворителни кампании на общността, работилници, спортни активности, скаутски приключенски лагери, походи, излети и други.
-Господин Йорданов, вие сте познат с широкомащабното ваше поле на творческа изследователска дейност. Сега ви виждаме и сред скаутите. Как оценявате това движение, в което се включиха и ломчани?
-Според мен скаутското движение е изключително полезно и определено възпитаващо младите хора, основаващо се върху принципа на доброволността, отворено за всички, без ограничения на произход, раса, класа и вероизповедание, приемащи принципа на недискриминацията, при условие, че личността се присъедини от сърце към целта, принципите и метода на скаутското движение, определени от основателя на организацията – англичанина лорд Баден Пауел. Бях поканен специално да гостувам на клуба в училище „Димитър Маринов” като автор на моята книга „Сплетител на бунтовния дух”, изследвайки живота и делото на Кръстьо Пишурка. Радвам се, че средношколците – димитърмариновци са прегърнали както скаутското движение, така и народополезната възрожденска работа в Лом на възрожденеца врачанин Кръстьо Пишурка. И аз съм убеден, че чрез идеите на скаутизма в днешни дни скаутите все повече ще се обединяват главно от идеите си за живот сред природата и от кодекса си на коректно поведение, живеейки с идеалите на възрожденеца Пишурка. Радвам се, че залесявайки училищния си двор, скаутите ще се грижат и за подобряването на зеленото му богатство или иначе казано за белите дробове на околната среда.