На 2 септември 2024 г. (понеделник) от 16,30 часа, в ХГ „Кирил Петров“ ще бъде открита временната изложба „По начин най-благороден…“.
„ Днес прогласено Съединението по начин най-благороден“. Така започва телеграмата, подписана от Захари Стоянов, до тогавашния министър-председател на княжество България Петко Каравелов. Това е и надсловът, под който от Регионален исторически музей – Пловдив, изготвят поредната тематична изложба, посветена на Съединението на Княжество България и Източна Румелия.
С помощта на тематични изображения и кратки пояснителни надписи, върху 20 полипропиленови табла, дошлите да разгледат изложбата имат възможност да си припомнят (или пък да научат за първи път) кога и в какви териториални граници е учредена автономната област на юг от Стара планина, по какъв начин и от кого се осъществява административното ѝ управление. Следва създаването на ТБЦРК от Захари Стоянов и фактическите действия, свързани със съединисткия акт от 5 срещу 6 септември 1885 г. По-малко внимание е отделено на Сръбско-българската война, по време на която с победите си младата българска армия доказва на Великите сили, че връщането на старото териториално статукво е не само дипломатически неудачно, но и практически невъзможно. Върху последното полипропиленово табло могат да се видят отделни семантични акценти от интериора и екстериора на РИМ-Пловдив, които припомнят славните дни на източнорумелийското време и благородния отказ на пловдивчани да бъдат столичани в името на българското национално обединение.
Наред с пояснителни надписи, върху няколко от изложбените табла, посетителите могат да прочетат кратки откъси от романа на Иван Вазов „Нова земя“. Вазов пише този роман като продължение на „Под игото“, но „Нова земя“, така и не успява да достигне популярността на първия български роман и си остава само поредното произведение в историята на българската литература.
Изложбата е двуезична (надписите са с буквален превод от български на английски език) и нейната поява става възможна благодарение на спечелено финансиране от Национален фонд „Култура“.