Участниците от учителското сдружение „Будители народни“, Монтана, никога няма да забравят видяното на 1 – 3.10.2024 г. по маршрута Монтана – гр. Плиска, с. Неофит Рилски – Варна – Балчик – Шумен – Монтана със съдействието на кмета на общината, Златко Живков.
Най-напред бе посещението на „Двор на кирилицата“ в гр. Плиска, който е част от „единствения уникален културно-исторически развлекателен комплекс в света“. Преди 3–4 години при посещение на целия комплекс председателката на сдружението „Будители народни“, Монтана, Венета Иванова, пита управителя на „Двора на кирилицата“ какво трябва да се направи, за да бъде поставен там и бюстът на нашия земляк, писателят Йордан Радичков. Управителят на музея дава телефона си и условието община Монтана да заплати 4000 лв. За това е уведомен кметът на общината, Златко Живков, който си е свършил работата, бюстът е изработен и поставен. След беседата и разглеждането на музея участниците в екскурзията поднесоха букет от хризантеми във ваза пред бюста на земляка Йордан Радичков в алеята на писателите.
Следваше срещата с грандиозния „Исторически парк“ в с. Неофит Рилски, който е на километър от магистрала „Хемус“ и на 33 км от Варна. Всички се убедиха – не е клише твърдението, че това е „първият по рода си културно-исторически комплекс“ в България. В пътеводителя на „Исторически парк“ съвсем точно е казано, че това е „атракцион на историческа тематика с културна, образователна и развлекателна насоченост. По хронологичен ред са представени възстановки на обекти от културно-историческото наследство по нашите земи. Общата площ на комплекса възлиза на 136 декара.“ Осем къщи от праисторически селища у нас са представени с обзавеждането си, няколко от националните ни обекти са в раздела за траките и още толкова са от епохата на средновековието на България. Не липсват и реплики на най-известните златни и сребърни съкровища на страната ни. Времето не стигна за посещението на заведение или возене с лодки, а да не говорим за конна езда или стрелба с лък и други възстановки, за които е необходима и предварителна информация от сайта на комплекса.
На следващия ден бяха посетени „Аладжа манастир“ и великолепната Ботаническа градина на Софийския университет с двореца на румънската кралица Мария в Балчик.
Третият ден бе посветен на посещението в Шумен на мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“, открит през 1981 г. по повод честването на 1300-годишнината от създаването на България на днешното й място. Всеки, запознал се с комплекса, не може да не бъде респектиран от смелите му архитектурни и скулптурни решения, от всички „образи, символи, надписи и вплетени в композицията артефакти“ чрез които се загатва за историята на родината ни „от 7. до 9. век, когато Шуменският край е бил център на държавата ни“.
Всяка среща със знаковите ни културно-исторически паметници носи нов техен „прочит“. Петте обекта добавиха нови щрихи в представите за миналото ни и заредиха всички екскурзианти с патриотическа гордост и вяра в пребъдването на България.
Стефан П. СТЕФАНОВ