За двадесет и първи път Регионалната библиотека „Христо Ботев” във Враца бе домакин на краеведска конференция „Миналото на родния край – послание към бъдещето”, организирана съвместно с Регионалното управление на образованието. „Книгата и знанието, словото и посланието: 70 години“ беше нейната тазгодишна тема.
Всъщност любовта към книгата и словото събра над 60 изследователи в 30 теми в изданието на конференцията, открита от Силвия Павлова, директор на библиотеката – домакин. Тя прочете и поздравителен адрес от името на областния управител на област Враца Николай Николов. Прочетен бе и поздравителен адрес от Лорета Колева, началник на РУО.Сред официалните гости бяха представители на Областна администрация – Враца и културни институции, приятели и партньори.
Темата обедини изследователи от целия Северозапад – регионалните библиотеки, музеите и архивите от Видин, Монтана, Враца, Етрополе, читалищните библиотеки от региона, ученици от СУ „Козма Тричков” – Враца, представители на Регионално краеведско дружество – Враца и краеведски дружества от страната, изследователи от БАН.
Старт на конференцията даде кампанията „70 години – 70 книги“, в която бяха подарени 70 издания от поредицата „Наследство“. Всеки един участник получи и екземпляр от последния сборник, издание на библиотеката, „По дрехите посрещат“.
Впечатляващ по проблематика беше докладът „Приносът на проф. Тодор Боров за развитието на българската библиотечна наука” изнесен от почетния краевед на Република България Юлий Йорданов –председател на Дружество „Будители” в област Монтана. Задълбоченото изследване бе илюстрирано с изобилие от факти, документи и снимки, които бяха аргументрано обосновани и аналитично коментирани.