монтана новините обяви форуми фирмен каталог справочник поздравления блог предстоящо промоции тъга игри мис фотогалерияинтервал
20 март 2025 г.

обратна връзка
Фризьор. Фризьорски салон Жени стил Монтана
регистрация | нова парола  име:  парола:  запомни:   
интервал
Информационен портал град Монтана рекламно полеинтервал
Начало
Новините днес
Предстоящо
Справочник
Фирмен каталог
Промоции
Малки обяви
Имоти Монтана
Публикуване на новина
Тъга
Блог
Поздравления
Готварска книга
Занимателно четиво
Фотогалерия
Анкети
Мис i-net Монтана
Мистър i-net Монтана
Флаш игри
Анекдоти
WEB Камери
Интернет радио
WEB Links каталог
Условия за ползване
Платени услуги
Обратна връзка
 
Online games
 

На днешният ден

 
20.3.1602 г.
”Дъч ист Индия къмпани” издава първите акции в света
 

Кой е тук

 
Анонимни: 33
Регистрирани: няма

Вот за нас в BGtop
 
интервал
 

регионални новини

 
 
„Графити по въздуха“ на БНР за книга „Сплетител на бунтовния дух“
 
„Графити по въздуха“ на Сто и петдесетата годишнина от кончината на големия български родолюбец, книжовник и бунтар Кръстьо Стоянов Пишурка Българското национално радио отбеляза в предаването си „Графити по въздуха“ по програма „Хоризонт“с представянето на единствената цялостна изследователска книга „Сплетител на бунтовния дух“. Водещата на предаването, Светлана Дичева – член на Съюза на българските писатели покани нейния автор почетния краевед Юлий Йорданов - член на Контролната комисия и на Консултативния съвет на Съюза на българските писатели за обстоен разговор. Ще предадем откъс от него.
Св. Дичева: Юлий, предлагам да си говорим на „ти“, защото се знаем много отдавна.
Ю. Йорданов: Да, разбира се!
Св. Дичева:Да започнем от заглавието „Сплетител на бунтовния дух“ – що е то „сплетител“?
Ю. Йорданов: Изборът на заглавие на книгата не е случаен. Акцентувам върху две взаимосвързани понятия, отнасящи се както до личността на Кръстьо Пишурка, така и до неговата книжовна дейност. От една страна, думата „сплетител“ насочва към Кирило-Методиевата традиция на „плетение словес“, която Българското възраждане преоткрива и развива в новите модерни условия: от съществено значение е синтезът, обединението, сплитането на разнообразни текстове да постига смисълът на творбата, да откроява нейната идейна същина. През ХІХ век това намира израз в особен вид творчество - побългаряване и адаптиране на чужди текстове, с максимално доближаване до българската природа и мислене. Целта е да се подпомогне рецепцията: сюжетен свят на творбата, персонажното поведение да бъдат лесно възприети от читателя, като по този начин се формира и художествения усет. В тази връзка, книжовната дейност на Кръстьо Пишурка – както показва и книгата ми се подчинява на тези задачи на възрожденската култура от ХІХ век, като отразява типичните за епохата просвещенски процеси за модернизиране на обществото чрез знанието.
Св. Дичева: Накъде Кръстьо Пишурка насочва своята дейност?
Ю. Йорданов: Трябва да посоча от една страна, че през 40-те и 50-те години на ХІХ век в българското общество тепърва започват да се появяват творби, в които се дава израз на чувствата и емоциите – на трепетите на любовта и разочарованието, на усещането за пролет и младост, на необходимостта от преобразувание на съществуващото. Това е причината една голяма част от стиховете, създадени в този период, да са издържани в стилистиката на сантиментализма. Същото се наблюдава и в създаващата се българска белетристика, в която наред с акцентите върху чувствените преживявания на персонажа, се акцентува върху поредица от приключения и преодоляване на страховити (в български условия – битови) обстоятелства. Обобщавайки, това е историко-културния контекст, в който Кръстьо Пишурка осъществява своята дейност.
От друга страна, Българското възраждане, както е известно, е епохата на радикалните промени, на стремежа за кардинална промяна на статуквото. Още в „История славянобългарска“ – както посочват проф.Надежда Драгова и проф. Кирил Топалов – Паисий Хилендарски дефинира стратегическата цел на българското национално развитие: възстановяване на свободната българска държава. И до в двете й взаимосвързани начала – самостоятелно светско управление и самостоятелно духовно развитие.
Св. Дичева: Но Кръстьо Пишурка прави опити в стихотворството…
Ю. Йорданов: Да! Кръстьо Пишурка като просветен деец също прави опити в стихотворството. И тук ще отбележа, че през 40-те и 50-те години на ХІХ век заниманието със стихотворство е сравнително нова дейност в българска среда. Първите масовизирани стихотворения са създадени от учители, това е т.нар. даскалска поезия. В нея се възпяват мащабите на образователната дейност, стремежът към знанието като знак за национална принадлежност. Авторите демонстрират своето съзнание за висок обществен дълг и национална отговорност. И тези стихове намират място в учебниците, в песнопойките, в разнообразните възрожденски книжовни жанрове, представят се по време на годишните изпити.
Св. Дичева: А защо Христо Ботев критикува стихотворството на Кръстьо Пишурка
Ю. Йорданов:През 1873 г. Ботев пише стихотворението „Защо не съм?“. В него той подлага на сатирико-иронична трактовка представители на българския еволюционен подход, сред които е и Кръстьо Пишурка:
Защо не съм и аз поет -
поет като Пишурката?
Ех, че ода бих направил
на баба си на хурката.
Културен факт е, че тези стихове на Ботев се възприемат от голяма част от съвременниците, но и от последвалите изследователи на възрожденската култура, като оценка за цялата книжовна и обществена дейност на Пишурката.
Действително, стиховете на Пишурка са издържани в духа на даскалската поезия, като художествената функция е подчинена на публицистичната. Важното е да се представи приоритетно ползата от знанието, да се стимулират младите образовани българи да работят за бъдещия просперитет на Отечеството. Бавно, постепенно и последователно.
От тази гледна точка според проф. д-р Ваня Добрева, за гениалния ни поет Христо Ботев тезата за реализиране на националните цели – освобождението на България – чрез образование и постепенно обществено съзряване е безкрайно чужда и неприемлива. За него върховният момент на народната българска революция е настъпил, а това изисква директен сблъсък, себеотрицание и саможертва. Това Ботево гледище обяснява и неговото сатирико-иронично отношение към представителите на еволюционния подход, по-конкретно и към Кръстьо Пишурка.

 
публикувано от elical на: 23-02-2025   
 
Само регистрирани потребители могат да въведат коментар!
 
интервал
 
община Монтана
www.montana.bg
 
 

Последни Имоти

 
Дава под наем Едностаен - 500 BGN - гр. Монтана
Продава Тристаен - 165000 BGN - гр. Монтана
Продава Четиристаен - 255000 BGN - гр. Монтана
Дава под наем Едностаен - 20 BGN - гр. Монтана
Дава под наем Офис - 350 BGN - гр. Монтана
 
Информационен портал град Монтана рекламно поле
 

Последни обяви

 
  НОВА ОБЯВА АГЕНЦИЯ ЛУИС КОНСУЛТ ' ' ОТДАВА
цена: 500 лв.
 
  АГЕНЦИЯ „ХЕЛИОС - М“ ПРОДАВА: - Двустаен преустроен в три
цена: 165 000 лв.
 
  АГЕНЦИЯ „ХЕЛИОС - М” ПРОДАВА: - Тристаен панелен апарта
цена: 165 000 лв.
 
 
 

Анекдот

 
Мъж , отива при мъдрец и пита:-Имам желание за вечен живот. Какво да правя?
Мъдрец:-Ами , ожени се.
Мъжът:-И тогава ще живея вечно?!
Мъдрец:-Не , но желанието ще изчезне.
 

Фотогалерия

 
 
 


© "Монтана днес"  
Нагоре

 
приятели: | Казанлък | Moreto.net | Безплатни авто обяви | Перник Днес | портал Казанлък | яицазимитпо лъгуг | Търговски център Монтана | Избори 2011 | Hidden Object games online | Дървени играчки | Услуги с багер |

   SQL заявки:17 | време: 0.0315s  | политика за използване на бисквитки | rss източник