Изложбата “Пактът Рьорих. История и съвременност” ще бъде открита на 27 юни в 17:30 ч. в Художествена галерия „Кирил Петров“ – Монтана. Инициатор на изложбата е ПГПЧЕ „Петър Богдан“- асоциирано училище към ЮНЕСКО. Изложбата се провежда под патронажа на Националната комисия за ЮНЕСКО на Република България. Тя се организира в рамките на международния изложбен проект на Международния Център „Рьорих“ и на Международния комитет за съхранение на наследството на Рьорих. Освен тези организации, съорганизатори са Министерство на образованието и науката, Община Монтана, Индологическа фондация „Изток-Запад“, Държавна агенция „Архиви“, Национално сдружение „Рьорих“, съобщи Веселка Гогова ръководител на клуб „ЮНЕСКО“ към ПГПЧЕ „Петър Богдан“, създаден през 2016 г. по проект „Твоят час“.
Пактът Рьорих е първият международен договор за защита на културните ценности по време на въоръжен конфликт и в мирно време. Той полага основата на съвременната международноправна система за защита на културните ценности, която включва Хагската конвенция от 1954 година (и двата Протокола към нея, от 1954 и 1999 г.), Конвенцията от 1972 година за опазване на световното културно и природно наследство и други актове на международното право.
Пактът Рьорих е иницииран от великия руски художник, учен, мислител и обществен деец Николай Рьорих. На 15 април 1935 година във Вашингтон, в присъствието на президента Рузвелт, представители на Съединените американски щати и на 20 американски републики подписват Договора за защита на художествените и научните институции и историческите паметници (Пактът Рьорих). Договорът утвърждава предложения от Николай Рьорих отличителен флаг за идентификация на подлежащите на защита обекти, който представлява бяло платно с червена окръжност, в която са вписани три червени кръга. Този флаг става известен в целия свят като Знаме на Мира.
Пактът Рьорих е действащ международен договор, той предоставя безусловна защита не само на историческите паметници и културните обекти, но и на научните и образователните институции и на техния персонал, както в мирно време (включващо безредеци и революции), така и по време на въоръжен конфликт.
Предвидената от Пакта Рьорих защита за обектите на културата, науката и образованието и техния персонал в мирно време и съществуващото в този договор задължение за приемане на законодателни мерки, които да осигурят тази защита, по същество е изискване за приоритет на културата в държавната политика, в дейността на законодателната и изпълнителната власт, и в живота на обществото.
Изложбата представя историята на Пакта Рьорих от зараждането на идеята в началото на ХХ век в Русия до подписването му през 1935 година във Вашингтон. В специален раздел е отразено присъствието на знака на Знамето на Мира в културите на всички народи и епохи, в това число в българската иконопис. Посетителите ще могат да се запознаят с изкуството на Николай Рьорих, посветено на идеите на Пакта и Знамето на Мира. В отделен раздел е представена актуалността на Пакта Рьорих-разрушението на безценни културни ценности от Втората световна война до съвременността. Представена е и дейността на Международния Център-Музей „Рьорих“, насочена към утвърждаване на идеята на Николай Рьорих за мир чрез култура.
Международното движение за Пакта Рьорих и Знамето на Мира през 30-те години на ХХ век има значителен принос за подписването на Пакта. България участва в Движението чрез Рьориховото общество в България (създадено през 1930 по инициатива на Николай Райнов, активни участници: Борис Георгиев, Васил Стоилов, Стоян Омарчевски и др.) и чрез Българския комитет за Пакта Рьорих (създаден през 1934 с ръководител полк. Н. Никифоров, председател на Върховния касационен съд в България). През 1956 година България се присъединява към Хагската конвенция от 1954 година, която се основава на Пакта Рьорих и се позовава на него в своя преамбюл. В края н 70-те-началото на 80-те години на ХХ век страната ни има значим принос за утвърждаването в ЮНЕСКО на идеите на Пакта Рьорих и Знамето на Мира.
Проектът започва през април 2012 в Централата на ЮНЕСКО в Париж, където е проведена първата изложба за Пакта. Понастоящем изложби са проведени в Службата на ООН в Женева (2013), в Берлин (2013), в Аржентина, Чили, Уругвай (2013), в Двореца на Мира в Хага (2014). През 2014 и 2015 година изложбата е организирана в редица градове на Индия, а също така в над 70 града на Русия. През юбилейната за Пакта и за ЮНЕСКО 2015 година изложбата се провежда в Централата на ООН в Ню Йорк, в СУ „Климент Охридски“. Провеждането на Международния изложбен проект в Европа, Азия и Латинска Америка продължава.
ПГПЧЕ „Петър Богдан“ – Монтана, е асоциирано училище към ЮНЕСКО от 16 април 2015 г. Актуалният списък на българските училища асоциирани в глобалната училищна мрежа към ЮНЕСКО включва 48 училища, ПГПЧЕ „Петър Богдан“ е единственото в Северозападна България.
Изложбата “Пактът Рьорих. История и съвременност”, подредена в галерията на ул. „Цар Борис III“ 19 ще бъде отворена за посещения от 28 юни до 14 юли 2017 г.