
Ден преди честването на Съединението на Княжество България и Източна Румелия в Регионална библиотека „Гео Милев“ – Монтана, се проведе среща-разговор на тема „Съединенията и разединенията в Българската история“. Гост бе проф. Лилия Илиева, която през миналата година откри ръкопис на П. Богдан „За древността на бащината земя и българските неща“ – така дълго търсената негова „История на България“, написана почти 100 години преди Паисиевата „История славиянобългарска“.
В изложението си проф. Илиева разказа за своето откритие и изчерпа предварително подготвените въпроси на водещата – д-р Ваня Иванова, директор на Регионален исторически музей - Монтана. По време на дискусията бяха засегнати много важни въпроси, касаещи открития ръкопис. Ако това е единственият екземпляр, защо няма правени редакции по него? Възможно ли е Петър Богдан да е написал творбата си в Чипровци, след като всички запознали се с ръкописа отбелязват,че той е написан на изключително високо ниво и има направени множество препратки към класиците? Защо чипровският католик не е използвал герба си, за да се подпише под такава майсторска творба?
Освен темата за книгата на Петър Богдан Бакшев от 1667 година беше разгледана подробно и темата за ролята на католицизма в България, както и на българските католици в световната история и литература. Професор Илиева разказа на събралата се публика за живота и делото на множество познати в България и не само католици от Чипровци, както и любопитни факта около обучението им в Западна Европа. Тя спомена, че папата от личния си фонд финансирал обучението на петима български каталоци. Единственото, за което не се каза и дума беше самото Съединение, макар че именно националният празник бе повод за събитието. Като своеобразна ‚компенсация“ трябваше да послужи част от изложбеното пространство, където бяха подредени научни издания, посветени на Съединението на васалното княжество България и автономната османска провинция Източна Румелия.
Паралелно със срещата-разговор бе открита и изложба „Историите на България преди 1878 г.“. Експонираните издания от фонда на библиотеката и факсимилета на корици от виртуални библиотеки, представи Биляна Димова.
Ива Е. Иванова