
Краят на календарната година води със себе си и необходимостта от счетоводно приключване със съставянето на Годишен финансов отчет (ГФО) на предприятието. Всички предприятия, които са търговци по смисъла на Търговския закон, са длъжни да съставят и публикуват ГФО в определените за това срокове и процедури.
Кой може да бъде съставител на ГФО на предприятията?
Законът за счетоводството, регламентиращ изискванията, които се отнасят за изготвянето на ГФО чл. 17, определя следните три категории лица, които имат право да съставят ГФО:
• физически лица (професионални счетоводители);
• счетоводни предприятия -
https://profirms.bg/schetovodni-uslugi/
• собственици или съдружници в предприятието;
Всяко от категориите лица трябва да отговаря на определени условия, които са нормативно определени.
Изготвяне на ГФО от физическо лице (професионален счетоводител)
Изискванията тук предвиждат минимална завършена степен на образование и съответстващ на нея действителен стаж (чл. 18, т. 1 и т. 2, ЗС), както следва:
• при придобита степен висше счетоводно-икономическо образование: магистър - 2 години; бакалавър - 3 години; професионален бакалавър - 4 години;
• друга специалност за висше образование в направление “икономика” - 5 години;
• средно икономическо образование - 8 години само като счетоводител;
За стаж се признава придобитият в сферата на счетоводството, външен и вътрешен одит, финансова инспекция, данъчна ревизия или преподавател по счетоводство и контрол. Лицето, съставител на ГФО, не трябва да е осъждано за престъпление от общ характер, а между него и отчитащото се предприятие трябва да има сключено трудово, служебно или облигационно правоотношение (чл. 17, ал. 1, ЗС).
Съставител на ГФО може да бъде всяко лице, отговарящо на посочените условия, в т.ч. и: управителят на предприятието, ако работи по трудово правоотношение; самоосигуряващо се лице - съдружник в предприятието, дори и да не получава възнаграждение за дейността си, ако има налице облигационни правоотношения (извън трудовите) между него и самото дружество;
Изготвяне на ГФО от счетоводно предприятие
Задължително условие е управителят или представляващият счетоводното предприятие да отговаря на изискванията, относими за физически лица, съставители на ГФО по чл. 18, т. 1 и т. 2, като не е от значение кой от служителите в счетоводното предприятие фактически ще изготви отчета. Тук не важи условието счетоводните предприятия да са в правоотношение с дружеството, за да бъдат съставители на финансовите отчети. ГФО се подписва от управителя на отчитащото се предприятие и от съставителя на отчета (ако лицето отговаря на изискването за професионален счетоводител), ако не се подписва от представляващото или управляващото лице счетоводното предприятие.
Изготвяне на ГФО от собственици или съдружници в предприятието
В този случай важат всички изисквания, относими за физически лица (професионални счетоводители). Собственици или съдружници в отчитащото се предприятие могат да са съставители на ГФО само в следните два случая:
• при съставяне на ГФО за ЕТ, прилагащо едностранно счетоводно записване (чл. 3, ал. 4, ЗС);
• микропредприятия, които не са осъществявали дейност в съответния отчетен период (чл. 19, ал. 2, ЗС);