
Ако искате да намалите добавената захар в тортите си, може да е трудно да разберете откъде да започнете. Много заместители на захарта са скъпи, а изключването на захарта може да развали печивото.
За щастие има някои лесни начини да намалите добавената захар или дори да я премахнете, но въпреки това да приготвите великолепни торти.
Влияние на захарта върху тортата
Захарта придава на тортите не само сладък вкус. Тя влияе и върху текстурата, цвета и трайността на тортата.
Леката и въздушна текстура на тортата обикновено се дължи на малки въздушни мехурчета, които се задържат около грубите ръбове на захарните кристали и се разширяват при печенето на тортата.
Златистокафявият цвят на много торти се дължи на карамелизирането на бялата и кафявата захар по време на готвене. Други захари, като например медът, кафявеят по-бързо и от тях се получават много по-тъмни сладкиши. Изкуствените подсладители често не се карамелизират, което може да доведе до блед вид на тортата.
Захарта помага на тортите да останат влажни след печене. Торта, която е напълно без захар, бързо изсъхва, затова увийте охладените торти в домакинско фолио, за да предотвратите загубата на влага.
Печене с по-малко захар
Тортите трябва да бъдат сладки и единственият начин да се направи торта без никакъв вид захар е да се използват изкуствени подсладители, което за много хора е неудобно. Можете да приготвите много торти без трапезна захар, ако сте щастливи да добавите други съставки, които допринасят за сладостта.
В случай, че не ви се получи тортата, приготвена у дома - не се притеснявайте! - сладкарница RawCakes в София приготвя най-вкусните здравословни торти, които ще задоволят и най-изтънчения вкус. Вижте ги
https://rawcakes.bg/ - доставката в София от понеделник до събота!
Алтернативи на захарта
Опитайте да направите торти със смлени бадеми или настъргани зеленчуци. Те придават по-сложна текстура, поддържат тортите влажни и подсилват вкуса с естествената си сладост.
Натурални захари, като мед или кленов сироп.
Въпреки че те все още са основно захар, съдържат малки количества витамини, микроелементи и полезни ензими. Използването на естествени захари може да доведе до тежки и тъмни торти, но те също така допринасят за добрия вкус (за разлика от много алтернативи на трапезната захар). Тъй като медът и кленовият сироп съдържат около 20 % вода, трябва да намалите течността в други части на тестото за торта (например като използвате по-малко яйчен белтък). Медът е по-сладък от трапезната захар, така че можете да използвате 25-50% по-малко. Той съдържа както фруктоза, така и глюкоза, но съотношението им зависи от сорта.
Кленовият сироп има сходно съотношение между фруктоза и глюкоза като трапезната захар, но е по-малко сладък на вкус. Въпреки това повечето продукти, продавани като кленов сироп, всъщност се произвеждат от по-евтини сиропи и се ароматизират, за да наподобяват истинския, така че внимавайте. Истинският кленов сироп е скъп.
Глазурата обикновено е с много високо съдържание на захар, а най-лесният начин да намалите захарта в тортите е като използвате по-малко глазура, маслен крем и пълнежи. Те обикновено са пълни със захар и лесно могат да утроят калориите в парче торта.
Подсладители, които са разработени в лаборатории.
Най-често използваните подсладители в печивата са сукралоза, аспартам и ацесулфам К.
Те са 200-650 пъти по-сладки от трапезната захар и като такива са или изключително нискокалорични, или без калории, което ги прави подходящи за диабетици. Често имат горчив послевкус и не спомагат за покафеняването и не вкарват много въздух в тортата. Въпреки това продуктите, разработени специално за печене, съдържат други съставки, които донякъде решават тези проблеми и могат да се използват като пряка замяна на трапезната захар.
Сладки екстракти, които са с естествен произход, но все пак са силно преработени. Те могат да направят сладкишите плътни.
Стевията е 250-300 пъти по-сладка от трапезната захар и почти не съдържа калории. Тя има вкус на сладко коренче, затова често се използва в комбинация с други подсладители. Оризовият малцов сироп е с мек вкус и не съдържа фруктоза. Въпреки това той има много по-висок ГИ от трапезната захар, не е толкова сладък (затова трябва да се използва повече) и е по-калоричен. Нектарът от агаве е малко по-калоричен от трапезната захар, но е около един път и половина по-сладък, с чист, сладък вкус. Той е съставен от около 70 % фруктоза и 30 % глюкоза, така че съдържа повече фруктоза от трапезната захар, но е със сравнително нисък ГИ.
Захарните алкохоли няма да ви напият. Те се срещат в плодовете и зеленчуците, но се произвеждат предимно промишлено. Могат да се използват като пряка замяна на трапезната захар в по-тежки сладкиши, но трябва да се комбинират с други съставки, за да се получат леки сладкиши. Ксилитолът е може би най-известният, но той има ментов вкус, който го прави неподходящ за печене. Той е често срещана съставка в дъвките, тъй като помага за предпазване от кариес. Манитолът и сорбитолът имат подобни свойства. Еритритолът има чист, сладък вкус. Той има 70% от сладостта на трапезната захар, но само 5% от калориите. Не се абсорбира в кръвния поток, така че не влияе на нивата на кръвната захар.