Един град със славно минало, сиво настояще и неизвестно бъдеще.
- Тракийско време - създадено е селището Кипровиц в което започва добиването на мед, олово, злато, сребро и желязо
- VІ век идват славяните и развиват рудодобива
- XIII - XVI век оживено рударско селище, ползващо се със значителни привилегии пред Великата порта. След падането под турска влест, голяма часто от българската аристокрация се заселва тук. Заселват се и саксонците, които дават тласък на добива на ценни метали. Чипровци достига своя икономически, политически и културен разцвет.
- XVI и XVII век става най-големия златарски център на Балканския полуостров наред с Цариград, Солун и Белград. Търговията с произведения на Чипровската златарска школа е процъфтявала в цяла Европа.
- XVI век се заражда Чипровската книжовна школа. Написана е първата история на България и е създадено първото килиино училище.
- 1688 год. е избухнало Чипровското въстание, оглавено от Георги Пеячевич, Богдан Маринов, братята Иван и Михаил Станиславови и Петър Парчевич. В местността Жеравица се състояло решителното сражение, където войските на турския васал - маджарския граф Емерик Текели разбили въстаналите българи.
- XIX век голямо развитие получава килимарството. Чипровският килим се изработва ръчно, на вертикален стан, от чиста вълна. Намирал е пазар по целия свят.
- ХХ век опит за развиване на социализма - големи фабрики за рудодобив, масово строителство на жилища, работна ръка от цяла България.
- ХХІ век населението е наполовината отколкото в края на 80-те години на миналия век. Фабриките заличени, работа - няма. Няма млади хора, няма раждаемост, голям демографски срив.
Има ли бъдеще на Цветето на България или то е увехнало завинаги?
Нека всички чипровчани, хора имали нещо общо с града или с роднини които живеят в Чипровци да се присъединят в новия форум на Чипровци на адрес
http://www.chiprovec.top-board.com
Нека го направим едно хубаво място за мнения, предложения и забавление и да се надяваме, че и града ще се превърне в такова място в най-скоро време.